Instytut Konfucjusza w ZSZ nr1

1. 06.06.2017 20:52

W dniu 06.06.2017r. Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu już po raz drugi odwiedzili przedstawiciele Centrum Współpracy Polska-Chiny – Instytut Konfucjusza, działającego przy Politechnice Opolskiej. Naszymi gośćmi byli Panie Jieqiong Zhao i Xiumei You lektorki języka chińskiego oraz Pan Rafał Wojciechowski, Specjalista ds. współpracy międzynarodowej. Instytut Konfucjusza to instytucja promująca język i kulturę chińską, a ośrodek w Opolu to jedna z dwustu takich placówek na świecie. Siedzibą Instytutu jest Biuro Międzynarodowej Rady Języka Chińskiego w Pekinie. Uczniowie z klasy IIIhf o profilu technik obsługi turystycznej i technik hotelarz oraz zaproszeni uczniowie Gimnzjum nr 3 i Gimnazjum nr 4 poznawali tradycje obyczaje, walory przyrodnicze i kulturowe Chin. Młodzież wzięła udział w lekcji języka chińskiego i pozyskała informacje o podstawach chińskiej kaligrafii, pod kierunkiem lektorek stawiała swoje pierwsze w życiu chińskie znaki. Obejrzeliśmy prezentacje o położeniu geograficznym, krajobrazach, i architekturze Chin. Szczególnie ważne dla uczniów były informacje dotyczące możliwości nauki języka chińskiego w Instytucie Konfucjusza w Opolu. Spotkaliśmy się z odmienną od europejskiej kulturą, co wiele nas nauczyło, współpracujemy z instytucją, która ma dużo do zaoferowania młodym ludziom i społeczności lokalnej naszego regionu. Jesteśmy pewni, że przygoda z Instytutem Konfucjusza jeszcze się nie zakończyła. Organizatorem spotkania była Małgorzata Lityńska, naszymi gośćmi opiekowała się i jak zwykle niezawodnie rozwiązywała problemy językowe Małgorzata Bogdał – Flaga. Dziękujemy Pani Ewie Jakuczek, Dyrektor Instytutu Konfucjusza w Opolu, Paniom Jieqiong Zhao i Xiumei You oraz Panu Rafałowi Wojciechowskiemu za wspaniałe spotkanie.